6782 Mórahalom, Millenniumi sétány 16-18.   

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Búcsúztató

Ez a nap is eljött, Módra Lászlóné végleg búcsút intett a gondozói munkájának. Június 01-től, jól megérdemelt nyugdíjas éveit kezdte meg. Búcsúzott tőle, dr. Dobó István Polgármester Úr, Csótiné Ördög Edit a Homokháti Szociális Központ intézményvezetője, valamint az Öttömösi Telephely dolgozói.

 

Egészségfejlesztő foglalkozás

Minden hónapban van egy nap, amit csak az egészségnek szentelünk. Ezen a napon gyakorlatban is kipróbáltuk, hogyan lehet finom, ízletes desszertet készíteni.

 

Mikulás parti 2018

December elején hozzánk is megérkezett a Mikulás, mindenki nagy örömmel fogadta. A helyi óvodások műsorral köszöntötték. Senki sem távozott üres kézzel, a puttonyból apró ajándékok találtak gazdára.

 

Spárgafesztiválra készülődés

A spárgaszezon végének megünneplésére, minden év június elején kerül sor. Így történt ez most is. Az idősek nappali ellátásának tagjai aktívan részt vettek az előkészületekben.

 

Sütögetés

Már, rendszeressé vált kerti sütögetésre került sor. Mindenki batyuban hozta a hozzávalókat, szalonnát, kolbászt és zöldségféléket. Jó hangulatban, estébe nyúló beszélgetéssel, falatozással telt el az idő.

 

 

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

FIGYELEM! Ha az alábbi dokumentumokat nem sikerül letölteni a hagyományos bal kattintással, akkor klikkeljen a linkre a jobb gombbal és a felugró helyi menüből válassza a "link mentése másként" vagy a "hivatkozás mentése más néven" opciót!

 

link mentese

 

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás

A feladatellátásban résztvevő munkavállalók: Bata Ferencné gondozó, Gárgyán József tanyagondnok

Az ellátási forma célja, hogy a saját otthonukban élő egészségi állapotuk és szociális helyzetük miatt rászoruló, a segélyhívó készülék megfelelő használatára képes időskorú vagy fogyatékos személyek, illetve pszichiátriai betegek részére az önálló életvitel fenntartása mellett felmerülő krízishelyzetek elhárítása.

A kistérség települései nagy kiterjedésű tanyavilággal rendelkeznek, ahol a lakosok túlnyomó többsége egyedül élő idős ember. A külterületi lakosok magas száma miatt kiemelt jelentőséggel bír a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás. A házi gondozás kiegészítéseként működik, készenléti jelleggel.

A szolgáltatás technikai felszerelését, illetve műszaki felügyeletét a Raguza–97 biztonságtechnikai és szolgáltató Kft. látja el. Riasztás esetén a szegedi diszpécserközpontba fut be a jelzés, onnan továbbításra kerül a területileg illetékes ügyeletes mobiltelefonra.

A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás előnyei közé sorolható, hogy a külterületen egyedül élő idős emberek biztonságérzete nagymértékben javítható az ellátási forma igénybevétele esetén. Az ellátottak, így minél tovább élhetnek a saját, megszokott környezetükben és nem kényszerülnek azt otthagyni. Ez azért is nagyon fontos, mivel a kor előre haladtával az emberek egyre jobban ragaszkodnak a megszokott életükhöz, életritmusukhoz

 

A szolgáltatás igénybevétele:

Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás a térségben társulási formában működik: Ásotthalom, Mórahalom, Zákányszék, Pusztamérges, Öttömös, Forráskút és Üllés területén.

A társult települések közigazgatási területén élő bármely időskorú és/vagy egészségügyi, szociális helyzete miatt rászorult személy igényelheti a szolgáltatás biztosítását.

A szolgáltatás kérelmezése esetén vizsgálni kell a szociális rászorultságot.

Szociálisan rászorultnak tekinthető az a személy aki,

  • egyedül élő 65 év feletti személy,
  • az egyedül élő súlyosan fogyatékos vagy pszichiátriai beteg személy, vagy
  • a kétszemélyes háztartásban élő 65 év feletti, illetve súlyosan fogyatékos vagy pszichiátriai beteg személy, ha egészségi állapota indokolja a szolgáltatás folyamatos biztosítását.

 

A szolgáltatás szakmai tartalma:

  • Az ellátott személy segélyhívása esetén lehetséges az ügyeletes gondozónak a helyszínen történő haladéktalan megjelenése a nap 24 órájában.
  • A segélyhívás okául szolgáló probléma megoldása érdekében szükséges azonnali intézkedések megtétele.
  • Szükség esetén további, ellátások kezdeményezése.

Összességében elmondható, hogy a térség települései folyamatosan elöregednek, a tanyán élő lakosok átlagéletkora nő, az egészségi állapotuk folyamatosan romlik, egyre több az egy személyes háztartások száma, valamint azon családok száma, akik nem tudják biztosítani a mindennapi gondozást. Nagy szükség van az otthonközeli gondozásra. Ezáltal megelőzhetővé

válik az izoláció, az elmagányosodás, a társadalom perifériájára való kerülés és a biztonságérzetet is  növeli.

 

A Homokháti Szociális Központ Öttömösi Telephelye által, nyújtott jelzőrendszeres házi segítségnyújtás intézményi térítési díja 2023. 06. 01-től:

  • Szociálisan rászorult esetében: 120 Ft/ellátási nap/készülék
  • Szociálisan nem rászorult esetében: 165 Ft/ellátási nap/készülék

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

Idősek nappali ellátása

 

A feladatellátásban résztvevő munkavállalók: Fodorné Kiri Andrea terápiás munkatárs, gondozó

Bata Ferencné gondozó.

 

Elsősorban a saját otthonukban élő a tizennyolcadik életévüket betöltött, egészségi állapotuk vagy idős koruk miatt szociális és mentális támogatásra szoruló, önmaguk ellátására részben képes személyek, napközbeni ellátása. Az intézmény elsősorban nyugdíjas időskorú személyek ellátását végzi.

 

Fontos feladat az ellátást igénybe vevők belső harmóniájának fenntartása, a pszichés állapot egyensúlyának megőrzése.

A napközbeni tartózkodás biztosítása, a társas kapcsolatok kialakítására és fenntartására való törekvés, hiányzó családi gondoskodás pótlása, életkörülmények javítása, egyedüllét feloldása, aktivitás növelése, tétlenség következményeinek megszüntetése, igény szerint az ellátottak napközbeni étkeztetésének megszervezése, szociális étkeztetés keretében.

Alapvető higiéniai szükségletek kielégítése, így a személyes tisztálkodás biztosítása, illetve a személyes ruházat tisztításának biztosítása.

 

Szolgáltatások nyújtása:

  • szabadidős programok szervezése,
  • szükség szerint az egészségügyi alapellátáshoz, a szakellátáshoz való hozzájutás segítése,
  • hivatalos ügyek intézésének segítése,
  • életvitelre vonatkozó tanácsadás, életvezetés segítése,
  • speciális önszerveződő csoportok támogatása, működésének, szervezésének segítése.

 

A szociális szolgáltatások tevékenységei alapvetően meghatározott szolgáltatási elemekre épülnek, azokat a szolgáltatás célcsoportjának szükségleteihez igazítva.

Az időskorúak nappali ellátása esetében az alábbi szolgáltatási elemek biztosítottak:

 

Tanácsadás:

Az igénybe vevő bevonásával történő, jogait, lehetőségeit figyelembe vevő, kérdésére reagáló, élethelyzetének, szükségleteinek megfelelő vélemény-, javaslatkialakítási folyamat, a megfelelő információ átadása valamilyen egyszerű vagy speciális felkészültséget igénylő témában, amely valamilyen cselekvésre, magatartásra ösztönöz, vagy nemkívánatos cselekvés, magatartás elkerülésére irányul.

 

Esetkezelés

Az igénybe vevő, vevők szükségleteinek kielégítésére (problémájának megoldására, illetve céljai elérésére) irányuló, megállapodáson, illetve együttműködésen alapuló, tervszerű segítő kapcsolat, amely során számba veszik és mozgósítják az igénybe vevő, vevők saját és támogató környezete erőforrásait, továbbá azokat a szolgáltatásokat és juttatásokat, amelyek bevonhatók a célok elérésébe, újabb problémák megelőzésébe.

 

Gondozás

Az igénybe vevő bevonásával történő, tervezésen alapuló, célzott segítés mindazon tevékenységek elvégzésében, amelyeket saját maga tenne meg, ha erre képes lenne, továbbá olyan rendszeres vagy hosszabb idejű testi-lelki támogatása, fejlesztése, amely elősegíti a körülményekhez képest legjobb életminőség elérését, illetve a családban, társadalmi státuszban való megtartását, visszailleszkedését.

 

Felügyelet

Az igénybe vevő lakó- vagy tartózkodási helyén, illetve a szolgáltatásnyújtás helyszínén lelki és fizikai biztonságát szolgáló, személyes vagy technikai eszközzel, eszközökkel biztosított kontroll.

 

Háztartási vagy háztartást pótló segítségnyújtás

Az igénybe vevő segítése mindennapi életvitelében, személyes környezete rendben tartásában, mindennapi ügyeinek intézésében, valamint a személyes szükségleteinek kielégítésére szolgáló lehetőségek és eszközök biztosítása, ha ezt saját háztartásában vagy annak hiányában nem tudja megoldani.

 

Készségfejlesztés

Az igénybe vevő társadalmi beilleszkedését segítő magatartásformáinak, egyéni és társas készségeinek kialakulását, fejlesztését szolgáló helyzetek és alternatívák kidolgozása, lehetőségek biztosítása azok gyakorlására.

 

Közösségi fejlesztés

Egy településrész, település vagy térség lakosságát érintő integrációs szemléletű, bátorító- ösztönző, informáló, kapcsolatszervező tevékenység, amely különböző célcsoportokra vonatkozó speciális igényeket tár fel, szolgáltatásokat kezdeményez, közösségi együttműködéseket valósít meg.

 

Homokháti Szociális Központ Öttömösi Telephelye által, nyújtott idősek nappali ellátása intézményi térítési díja 2023. 06. 01-től:

A szolgáltatás ellátási napja, térítésmentes a csak napközbeni tartózkodást igénybevevő személyek részére.

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív

A feladatellátásban résztvevő munkavállalók: Mityók Andrásné gondozó, Furkáné Németh Tímea gondozó

 

A házi segítségnyújtás alapvető célja, hogy a településen élő rászorulók önálló életvitelének fenntartását lakóhelyükön, saját lakásukban segítse és szükségleteiknek megfelelően, egyenlő eséllyel hozzáférhető szolgáltatást nyújtson a legszükségesebb elemi életfeltételek biztosítása érdekében.

 

Feladatai: A házi segítségnyújtás során segítséget nyújtani az ellátást igénybe vevőnek abban, hogy fizikai, mentális, szociális szükséglete saját környezetében, életkorának, élethelyzetének és egészségi állapotának megfelelően, meglévő képességeinek fenntartásával, felhasználásával, fejlesztésével biztosított legyen. További feladat az ellátott fizikai, mentális és egészségügyi állapotának hosszú távon történő megőrzése. A házi segítségnyújtás feladatellátása során segíti az ellátottat abban, hogy saját környezetében, életkorának megfelelően, egészségi állapotának szinten tartásával élje mindennapjait.

 

A házi segítségnyújtás biztosítása során szociális segítést vagy személyi gondozást nyújt az igénybe vevő számára.

 

Szociális segítés keretében:

A lakókörnyezeti higiénia megtartásában való közreműködés körében:

  • takarítás a lakás életvitelszerűen használt helyiségeiben (hálószobában, fürdőszobában, konyhában és illemhelyiségben),
  • mosás,
  • vasalás.

A háztartási tevékenységben való közreműködés körében:

  • bevásárlás (személyes szükséglet mértékében), gyógyszer kiváltása
  • segítségnyújtás ételkészítésben és az étkezés előkészítésében,
  • mosogatás,
  • ruhajavítás,
  • ágyazás, ágyneműcsere
  • közkútról, fúrtkútról vízhordás,
  • tüzelő behordása kályhához, egyedi fűtés beindítása (kivéve, ha ez a tevékenység egyéb szakmai kompetenciát igényel),
  • télen hó eltakarítás és síkosság-mentesítés a lakás bejárata előtt,
  • kísérés,
  • segítségnyújtás veszélyhelyzet kialakulásának megelőzésében és a kialakult veszélyhelyzet elhárításában,
  • szükség esetén a bentlakásos szociális intézménybe történő beköltözés segítése.

 

Személyi gondozás keretében:

 

Az ellátást igénybe vevővel segítő kapcsolat kialakítása és fenntartása körében:

  • információnyújtás, tanácsadás és mentális támogatás,
  • családdal, ismerősökkel való kapcsolattartás segítése,
  • az egészség megőrzésére irányuló aktív szabadidős tevékenységben való közreműködés,
  • ügyintézés az ellátott érdekeinek védelmében.

 

Gondozási és ápolási feladatok körében:

  • mosdatás,
  • fürdetés,
  • öltöztetés,
  • ágyazás, ágyneműcsere,
  • inkontinens beteg ellátása, testfelület tisztítása, kezelése,
  • haj, arcszőrzet ápolás,
  • száj, fog és protézisápolás,
  • körömápolás, bőrápolás,
  • folyadékpótlás, étkeztetés (segédeszköz nélkül),
  • mozgatás ágyban,
  • decubitus megelőzés,
  • felületi sebkezelés,
  • sztómazsák cseréje,
  • gyógyszer adagolása, gyógyszerelés monitorozása,
  • vérnyomás és vércukor mérése,
  • hely- és helyzetváltoztatás segítése lakáson belül és kívül,
  • kényelmi és gyógyászati segédeszközök beszerzésében való közreműködés,
  • kényelmi és gyógyászati segédeszközök használatának betanítása, karbantartásában való segítségnyújtás,
  • a háziorvos írásos rendelésén alapuló terápia követése (a tevékenység elvégzéséhez való kompetencia határáig).

 

A házi segítségnyújtás a gondozási szükséglet vizsgálatának eredményének függvényében nyújtható. A gondozási szükséglet vizsgálat keretében kell megállapítani azt, hogy az ellátást igénylő esetében szociális segítés vagy személyi gondozás indokolt. Szociális segítés akkor is nyújtható, ha a gondozási szükséglet vizsgálatánál a gondozási szükséglet nem éri el a 20 pontot (I. fokozat), de az ellátást igénylő:

  • 65. életévét betöltötte és egyedül él,
  • 70. életévét betöltötte és lakóhelye közműves vízellátás vagy fűtés nélküli, vagy
  • 75. életévét betöltötte.

 

Ha a gondozási szükséglet III. fokozatú, a szolgáltatást igénylőt az intézményvezető, tájékoztatja a bentlakásos intézményi ellátás igénybevételének lehetőségéről. Ebben az esetben a szolgáltatást igénylő az intézményi elhelyezés időpontjáig házi segítségnyújtásra jogosult.

 

Homokháti Szociális Központ Öttömösi Telephelye által, nyújtott házi segítségnyújtás intézményi térítési díja
2023. 06. 01-től:

  • személyi gondozás: térítésmentes a tevékenység a napi 60 percet vagy azt meg nem haladó esetben.
    Ezt meghaladó esetben 2000 Ft/Fő/gondozási óra
  • szociális segítő tevékenység: térítésmentes a tevékenység a napi 60 percet vagy azt meg nem haladó esetben. Ezt meghaladó esetben 2000 Ft/Fő/gondozási óra
  • Tartási - eltartási kötelezettséggel rendelkező ellátást igénylő esetén: 2000 Ft/gondozási óra (gondozási vagy szociális segítői tevékenység igénybe vétele esetén)
  • a gondozási szükséglettel nem rendelkező házi segítségnyújtást igénylő személyek esetében:
    2785,-Ft /gondozási óra,ha az ellátást igénylő vagy a térítési díjat megfizető más személy, írásban vállalja a szolgáltatási önköltséggel azonos mértékű személyi térítési díj megfizetését.

 

©2024 Homokháti Szociális Központ. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper and Kontraszt Web és Videó Stúdió